Ata votuan masivisht per keto propozime”, theksoi Haxhiu

Ata votuan masivisht per keto propozime”, theksoi Haxhiu

“Nuk nuk jemi lorsque partite tjera, ne ua kemi treguar qytetareve se cilet jane kandidatet tane per kryeminister dhe chairman.

“Ne elizabeth dime se na duhen 80 deputete per te qene ne Kuvend ne diten kur zgjidhet presidenti. Une besoj qe subjektet politike kane marre mesazhin nga qytetaret dhe perform te votojne ne perputhje myself vullnetin qytetareve”, ka potencuar Haxhiu

Andaj, kjo eshte nje beteje e vazhdueshme politike ku Shtetet elizabeth Bashkuara te Amerikes jane aleati yne kryesor”, ka shtuar Kurti

Kryeministri Albin Kurti, duke komentuar letren age presidentit te ri amerikan, Joe Biden, per ate serb, Aleksandar Vuciq, ku i kerkoi njohjen age Kosoves, https://datingmentor.org/escort/denton/ ka thene se eshte optimist qe dialogu we ardhshem myself Serbine perform te jete transformues e jo transaksional.

“Ne baze te te gjitha matjeve te opinionit publik ne Kosove, kur i pyet qytetaret se cfare rendesie i jepni dialogut me personally Serbine, eshte zakonisht ne vendin elizabeth gjashte apo shtate, une do te mund ta bej le te themi nje koncesion dhe ta sjell ate ne vendin e katert pas drejtesise, punesimit dhe pandemise, por nuk mund ta sjell ne better dy prioritetet. Pra, nuk dua ta nencmoj por edhe nuk mund te her or him qe manage te jete ne finest dy prioritetet sepse po dalim nga nje fitore gjigante age Levizjes Vetevendosje, ne te cilen qytetaret na votuan per ate qe you duhet atyre me se shumti. Kur kemi parasysh qe zgjedhjet you mbajten me fourteen shkurt, pra ne vigjilje te 13-vjetorit te shpalljes se pavaresise se Kosoves, ne jemi te bindur qe keto jane ditet kur duhet te flasim shume me teper per pavaresine sesa per Serbine”, ka thene ai ne nje interviste pervoa.

Duke komentuar letren e presidentit te ri amerikan, Joe Biden, per ate serb, Aleksandar Vuciq, ku i kerkoi njohjen elizabeth Kosoves, Kurti ka thene se eshte optimist qe dialogu we ardhshem me Serbine perform te jete transformues age jo transaksional.

Ne carry out ta bejme kete ne bashkepunim me personally Shtetet elizabeth Bashkuara te Amerikes, por vetem me duhet ta theksoj se shteti i Kosoves eshte bukur we dobet, duhet ta forcojme shtetin dhe edhe dialogu ecen shume me mire pastaj

“Gjithashtu mendoj se do t’i vije radha edhe dialogut. Nuk po her or him qe nuk age kemi parasysh, por duhet vene theksin drejtesise dhe punesimit sepse shteti i pavarur i Kosoves kur eshte shpallur we tille, thirteen vjet me pare, ka qene evidente se nuk manage te njihet nga Serbia dhe do te kundershtohet nga Serbia, pra ne nuk e kemi shpallur pavaresine duke besuar qe perform te na njohe Serbia.

Per premtimet per bashkim kombetar, Kurti ka thene se “prioritetet tona manage te jene drejtesia dhe punesimi ndersa une nuk ia mbyll deren ne te ardhmen since the intences historike te kombit ne njeren ane dhe given that popullit si vullnet gjithnje perbrenda kornizave paqesore e demokratike”.

Kurti eshte shprehur we bindur se s’do te kete probleme ne zgjedhjen elizabeth Vjosa Osmanit presidente. Sipas tij, kjo per shkak se “ka reflektim te te gjitha partite politike per rezultatin e zgjedhjeve”.

“Ky reflektim perform te mundesoje edhe reformimin age controls, por aktualisht besoj se manage te sjelle nje atmosfere racionale ne parlamentin e Republikes se Kosoves, ku ata nuk would ta braktisin sallen kur te zgjidhet presidenti we ri, meqe ne kemi nevoje per konsolidim te institucioneve dhe ne te dy fushat per te cilat presidenti duhet te jete kompetent age me integritet, ne ate te politikes se jashtme dhe drejtesise, kolegia ime dhe presidentja ne detyre eshte treguar ne nivel te larte secilen here. Kur kesaj we shtohet fakti qe nese nuk e zgjedhim presidentin age ri duhet te shkojme ne zgjedhje te reja, besoj se would te kontribuoje qe pervec se eshte e logjikshme te zgjidhet presidenti, eshte edhe ne interesin e atyre te cilet manage te mund te votojne kunder”, ka shtuar Kurti.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *